Jak zacząć biegać?

Redakcja

25 marca, 2024
Bieganie jest doskonałym sposobem, aby uzyskać formę, schudnąć i zbudować swój układ sercowo-naczyniowy. Jednak jeśli dopiero zaczynasz, może to być trochę onieśmielające. Możesz czuć się zdenerwowany tym, jak wyglądasz lub jak zamierzasz biegać. W zależności od poziomu sprawności fizycznej, być może trzeba będzie zacząć powoli od krótkich biegów. Gdy poczujesz się bardziej komfortowo, możesz stopniowo zwiększać długość swoich biegów.

Jakie biegi dla początkujących biegaczy są polecane?

Bieganie dla początkujących polega na stopniowym zwiększaniu dystansu. Jeśli biegasz po raz pierwszy, zacznij od dystansu nie większego niż 1 mila dziennie. Pozwoli to Twojemu organizmowi na dostosowanie się do zwiększonego stresu i obciążenia. W miarę kontynuowania biegania i uzyskania większego komfortu, możesz stopniowo zwiększać dystans o 5-10% każdego tygodnia. Użyj stopera, aby zmierzyć długość swojego biegu, i celuj w co najmniej 30 minut dziennie. Bieganie dla początkujących powinno być również wykonywane idealnie na zewnątrz w bezpiecznym środowisku, z dobrą nawierzchnią i lekkim ruchem. Powinieneś również uwzględnić krótkie spacery podczas biegu, aby dodatkowo się kondycjonować i upewnić się, że nie przesadzasz.

Jakie są najważniejsze elementy treningu biegowego?

Trening biegowy to rodzaj treningu wytrzymałościowego, który polega na bieganiu, chodzeniu lub wędrowaniu po zróżnicowanym terenie. Najważniejszą rzeczą, która odróżnia trening biegowy od innych rodzajów treningu wytrzymałościowego, jest to, że polega on na bieganiu po zróżnicowanym terenie. Bieganie po tym samym terenie przez dłuższy czas może powodować zmęczenie nóg i utrudniać dalszy bieg. Trasa biegowa składa się zazwyczaj z trawy, ścieżek gruntowych, dróg szutrowych i utwardzonych. Ta różnorodność terenu ułatwia organizmowi regenerację po każdym biegu i zwiększa całkowitą ilość ćwiczeń, które mają miejsce podczas jednego treningu.

Wskazówki dla początkujących biegaczy

Bieganie to świetny sposób na poprawę kondycji i zdrowia. Może jednak stanowić wyzwanie dla początkujących biegaczy, zwłaszcza jeśli nie jesteś przyzwyczajony do odczuć związanych z pokonywaniem w szybkim tempie kolejnych terenów. Zawsze rozgrzewaj się przed biegiem. Pomoże to Twoim mięśniom rozluźnić się i przygotować do biegu, dzięki czemu będziesz mógł biegać szybciej i dłużej bez zmęczenia. Podczas biegu skup się na swoim oddechu, a nie na otoczeniu. Nie zwracaj uwagi na to, co dzieje się wokół Ciebie, bo to może Cię rozproszyć.

Polecane: